Figuriner, två stycken, samt nagelskydd och bönesnurra, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Bronsfigur klädd i draperad rock på en vattenbuffel, höjd 9,5 cm.
Metallfigur i form av fohund, höjd 3,5 cm.
Nagelskydd i mässing med innefattade stenar, längd 8,5 cm.
Bönesnurra i metall och trä, längd 21 cm.

Slitage. Bucklor. Bönesnurra med skador.

600
57
65
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
5 jan 21:47
600 SEK
29 dec 2025 14:32
500 SEK
29 dec 2025 2:50
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75