Skulptur, glas, "Woodland Lake", Målerås Glasbruk.
Signerad och numrerad 12/48 på medföljande certifikat. Glas, sandblästrat, i form av näckrosblad med dekor av grodor. Organisk form 33 x 38 cm. Med ställning i trä, diameter 40 cm, höjd 22.
Mats Jonasson är en svensk glasformgivare. Han föddes in i glasbruksmiljön i Målerås år 1945. Redan under tonåren uppmärksammades han för sin tecknartalang. Efter att ha avslutat sin skolgång började Jonasson arbeta som glasgravörlärling vid glasbruket år 1959. Mats Jonasson har inspirerats av naturen och erhållit erkännande för sina föremål med motiv från flora och fauna.