Tallrikar, sju stycken, bärtallrikar, fem stycken, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underlgasyrblått.
Tallrikarna av olika modeller och med olika motiv; delvis oktagonala och delvis runda, diameter ca 22,5-23 cm. Bärtallrikarna oktagonala med motiv av blomsterkorgar, fjärilar längs brämen, diameter 16 cm.

Slitage. Nagg. Kantsprickor förekommer. En bärtallrik med lagad kant.

Utropspris
2 500 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13