Taklampa, Kina 1900-talets första hälft/ mitt.

Genombruten dekor med kinesiska motiv och drakhuvuden, insidan sidenbeklädd. Bländskydd av tyg. Höjd ca 95 cm. Diameter 57 cm exkl drakarna.

Genomgående revor i tyget. Fem st av drakarnas skäggtöm saknas. Smärre buckla i kulan överst. Ej funktionstestad.

Proveniens

Helge von Knorrings (1897-1985) samling, därefter som arv inom familjen.
Helge von Knorring var en finsk diplomat som hade en lång karriär inom utrikesministeriet. Han började sin diplomatiska karriär som ung attaché i Japan i slutet av 1920-talet. Därefter kom han till Shanghai som chargé d'affaires 1929–1932 varpå han återvände som attaché till Tokyo. Han fortsatte sin tjänstgöring på många poster runt om i världen, bland annat som chargé d'affaires i Pretoria 1949–1952, ambassadör i Peking 1952–1953 och ambassadör i Bern 1953–1956.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13