Rökelsehållare, fohund, porslin, Qingdynastin, 1700/1800-tal.

Famille rose med rosa, gul och grön glasyr. Sittande fohund med liten vas / hållare för rökelse på ryggen, med stirrande blick och blottade tänder. Höjd 22 cm.

Nagg.

1 000
95
109
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
3 jan 17:34
1 000 SEK
3 jan 11:01
500 SEK
2 jan 18:59
450 SEK
29 dec 2025 2:39
350 SEK
27 dec 2025 23:54
300 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75