Parti porslin, 9 delar, Kina, 1800-tal.

Dekor i emaljfärger med olika motiv, bl.a. blommor och figurscener.
3 fat, diameter 13,5-14,5 cm.
1 ask med lock, diameter 8 cm.
4 skålar, diameter 9-10, höjd 3-5,5 cm.
1 vas med dekor i underglasyrblått, troligen för den Sydostasiatiska marknaden, höjd 6 cm.

Smärre slitage. Glasyrmistor. Ställvis krackelyr. Nagg.

Klubbat pris
6 596
626
716
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
2 jan 13:27
6 596 SEK
2 jan 13:26
6 396 SEK
2 jan 13:26
6 206 SEK
2 jan 9:52
6 006 SEK
2 jan 9:52
5 806 SEK
1 jan 19:46
5 400 SEK
1 jan 12:26
5 200 SEK
1 jan 12:26
5 012 SEK
1 jan 12:26
5 000 SEK
1 jan 12:26
4 800 SEK
1 jan 12:25
4 600 SEK
1 jan 12:25
4 400 SEK
1 jan 12:23
4 200 SEK
1 jan 12:23
4 000 SEK
1 jan 12:22
3 600 SEK
1 jan 12:22
3 400 SEK
1 jan 12:21
3 200 SEK
1 jan 12:21
3 000 SEK
1 jan 12:20
2 400 SEK
1 jan 12:20
2 200 SEK
28 dec 2025 21:46
2 000 SEK
Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38