Sigurd Ressel, fåtöljer, ett par, "Falcon chair", Vatne Möbler, Norge, 1970-tal.
Stomme av kromad metall. Sitts av kanvas med lös, läderklädd dyna. Sitthöjd ca 42, höjd 100,5 cm.
Slitage, märken och fläckar. Ställvis blekt/missfärgad.
här