Halsband, 14K guld med slipade peridoter, granater, citriner och ametister.

Stenarnas längd ca 5 mm. De ljusblå är av slipat glas.
Längd 42 cm, vikt 6,2 g. Stämplat 585 T-n.

Smärre slitage. Enstaka obetydliga nagg.

Utropspris
500 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13