Kan inte nå servern
1688685

Bertil Vallien

(Sverige, Född 1938)
Bertil Vallien
(Sverige, Född 1938)

Skulptur, "The sky is the limit", glas, Kosta Boda.

Blåtonat glas med dekor av innesluten figure och glob. Signerad B. Vallien och numrerad 7520062 Kosta Boda samt märkt med etikett. Etsad inskription och lilla riksvapnet i botten. Höjd 31,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Formgivare

Bertil Vallien (f. 1938) är en svensk glasformgivare och keramiker. Han bedrev sina studier på Konstfack i Stockholm samt på studieresor till Danmark och USA. På 1960-talet arbetade Vallien vid Boda glasbruk som assistent till Erik Höglund för att senare knytas till Åfors glasbruk. Vallien arbetar främst i glas och har utvecklat en säregen stil med skulpturer i sandgjutet glas, ofta föreställande båtar och huvuden. Hans skulpturer har en slags inre glöd som dröjer sig kvar i minnet. Vallien finns representerad runt om i världen och har blivit tilldelad priset ”Visionaries! Award” 2001. Bertil var gift med konstnärinnan Ulrica Hydman-Vallien.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
4 050
S
E
K
384
E
U
R
440
USD
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (17 bud)
3
6 jan 17:49
4 050 SEK
2
A
6 jan 17:49
4 000 SEK
2
6 jan 15:11
3 850 SEK
3
6 jan 14:35
3 650 SEK
2
A
6 jan 14:35
3 500 SEK
2
5 jan 20:48
3 450 SEK
3
5 jan 16:55
3 250 SEK
2
A
5 jan 16:55
3 100 SEK
2
3 jan 23:11
3 050 SEK
3
1 jan 16:17
2 850 SEK
2
A
1 jan 16:17
2 700 SEK
2
31 dec 2025 13:55
2 624 SEK
1
A
31 dec 2025 13:54
2 424 SEK
2
31 dec 2025 13:54
2 400 SEK
1
A
31 dec 2025 13:54
2 200 SEK
2
31 dec 2025 13:54
2 000 SEK
1
30 dec 2025 18:19
1 800 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Jan Ekman
Jan Ekman
Värderare
+46 (0)70 267 09 23

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice