Kan inte nå servern

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Fåtöljer, ett par, modell 2254, "Highback Easy Chair"/"Släden", Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Betsad ek. Tyg klädsel. Bredd 66 cm, sitthöjd 40 cm, total höjd 93 cm, Djup ca 80,

Åldersrelaterat slitage. Större fläckar.

Formgivare

Børge Mogensen var en framgångsrik dansk möbelformgivare som bidrog till att göra dansk möbelkonst världskänd på 1950-talet med sina funktionella sittmöbler i trä. Efter en gedigen utbildning hos Kaare Klint på den Kungliga Danska Konstakademien i Köpenhamn blev han en central formgivare i Danmark. Mycket av det vi i dag associerar med dansk möbeldesign är formgivet av Mogensen. Mogensen startade eget 1950 och karakteriseras av starka och enkla linjer. Några välkända modeller är “Hunting chair”, “Spokeback Sofa” och “Spanish Chair”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
385
E
U
R
4 031
S
E
K
437
USD
Utropspris
400 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (5 bud)
1
A
8 jan 15:49
385 EUR
2
8 jan 15:49
365 EUR
1
A
8 jan 15:49
345 EUR
2
8 jan 15:49
325 EUR
1
1 jan 20:46
300 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.