Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari Tapiovaara
(Finland, 1914-1999)

Fåtöljer, ett par 'TV -Lukki' tillverkare Lukkiseppä / Merva 1960-tal.

Stomme i stålrör, textil klädsel. Bredd 59 cm, sitthöjd ca 38 cm, totalhöjd 75 cm.

Sätet med ett senare tyg ovanpå den ursprungliga klädseln. Åldersrelaterat slitage. Märken.

Formgivare

Auktionen avslutas
17 timmar 50 minuter
420
4 427
481
Utropspris
600 EUR
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 440 EUR. Läs mer.
Budhistorik (4 bud)
4 jan 13:36
420 EUR
4 jan 13:36
400 EUR
31 dec 2025 4:31
200 EUR
30 dec 2025 17:21
50 EUR

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Mastokatu 4-6, Helsinki - H24