Rökbord, troligen Birger Ekman, Mjölby Intarsia, 1930-tal.
Fanerat med bland annat teak. Dekorativ intarsiadekor av musicerande och dansande figurer samt djur. Hexagonal form. Skåp under skivan. Diameter 53, höjd 58 cm.
Nyckelskylt saknas. Gångjärnet något skadat. Slitage. Repor. Nyckel saknas.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor