Kan inte nå servern
1689278

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

Skulptur, glas, "Jättegryta", signerad

Sandblästrad och polerad med syra. bredd 8,5 cm, höjd ca 8 cm

En smärre märke. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer
Auktionen avslutades
Aktuellt bud
100
E
U
R
1 047
S
E
K
114
USD
Utropspris
250 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (1 bud)
1
7 jan 15:11
100 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Eino Ailoranta
Helsingfors
Eino Ailoranta
Assisterande värderare
+358 (0)50 4764775

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice