1) Kallskål av Baltazar Rokus, Arboga 1796. Stiliserade grepar, liv med graverad dekor av bladslingor. Höjd 13,5 cm. Längd ink grepar 31 cm. 2) Stop av Anders Hedenbom (II), Örebro 1763. Livet med initialer och datering 1764. Höjd 21,5 cm. 3) Stop, otydliga stämplar, krönt CCG 1821. Höjd 15 cm. 4) Fat, kulhamrat, av Gottfrid Bauman, Hudiksvall 1828. Diameter 32 cm. 5, 6) Två assietter, den ena med otydliga stämplar, den andra av Gustaf Otto Ekström, Örebro 1862. Diameter 22,5-23 cm.
Slitage. Bucklor. Greppet lagat på stop nr 2 av Hedenbom.