Konstglas, tre delar, Kosa Boda, 1970-tal.
Vas, höjd 16 cm, signerad Kosta 79-80 Unik Göran Wärff.
Skulptur, höjd 21 cm, signerad Kosta Unika 1973/12 Ann Wärff.
Skål, diameter, 18,5 cm, signerad Kosta G. Wärff Unik.
Helhetsintrycket är gott. Skål med smärre nagg.
Göran Wärff har alltid värnat om de klassiska mästarkunskaperna inom glasblåseri och slipning. Han arbetar gärna med dem oändliga optiska fenomen som uppstår då glaset bryter ljuset. Utöver materialet i sig själv är naturen, och ljusets spel i naturen, hans huvudsakliga inspiration. Få inom svensk glasformgivning har en sådan känsla för glasmassa som Göran Wärff.