Fåtöljer, ett par "PK22", för Fritz Hansen, Danmark 1997
Stomme av borstat stål, sits och rygg klädda med rödbrunt läder, etikettmärkt samt märkt i godset, sitthöjd ca 36 cm.
Bruksslitage, nötning, repor, märken.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.