Matbord med 10 stolar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Ljust målade. Ovalt matbord med runda kannelerade ben. Längd 140, bredd 100, höjd 74,5 cm. Två iläggsskivor à 48 cm. Bordets totala längd 236 cm. Tio stolar med genombruten spjälad rygg, kannelerade ben, stoppad klädd lös sits. Vissa av stolarna stämpelmärkta 1971. Sitthöjd 46, höjd 92 cm.

Senare målning. Smärre slitage.

Auktionen avslutas
6 dagar 13 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - N1