Matbord, "Näyttely Senior", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Ek. Utdragbart bord. Tilläggsskiva à 70 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 200 cm, bredd 100 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 270 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Smärre skador.