Förgyllt och bronserat trä. Kannelerat skaft med korintiskt kapitäl, tripodformad fot. Skärm, mångkantig med applikationer och draperad kant. H ca 185.
Slitage, smärre bortfallen förgyllning. Spricka i foten. Skärmen något blekt och smärre hål.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.