Mahognyfanerat. Rak form. Spegeln med utskjutande krön. H 165. Konsolbord med skåp, välvd front. L 70, b 37, h 86.
Fanérskador, fanérbitar saknas. Konsolskivan med märken/repor. Maskstungna. Nyckel saknas.