ROBERT HÖGFELDT, teckningar. 2 st. Sign.
Motiv med bl a krokodil. 14 x 25 resp 20 x 10.
Smärre gulnad.
Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".