Kronring med beslagsdekor, fyra ljusarmar i form av liggande femmor, olikslipade prismor. Korgbotten avslutad av kotteknopp.
Slitage, nagg, sannolikt utbytta ljusarmar, några prismor saknas. Något sned och med böjda plymspröt.