DAMARBETSBORD, senempire, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér. Låda i sargen. Intarsia runt skivan, runt lådan samt runt sargen. Mässingsbeslag. Svängda kopplade ben, X-kryss. L 69, B 41, H 79.

Slitage. Repor. Sprickor, främst en spricka i skivan. Fanérskador och sprikor. Lagningar. Kraftigt fläckad skiva med krackeleringar och lackskador. Rangligt. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK