KLAFFSKRIVBORD, sengustaviansk stil, Sverige 1800-tal.

Mahognyfanér, rektangulärt med utfällbar skiva, två lådor, fyra nedåt avsmalnande ben med droppbeslag och fothylsor av mässing. Uppfällbar uppsats med fyra lådor och lucka. L 103, b 53-79, h 75-94. Nyckel finns.

Slitage, repor, fläckar. Smärre fanérskador och sprickor.

Utropspris
10 000 SEK