PAUL WUNDERLICH, litografier, 3 st, sign.
Spöke. Dat 1973. Bildstrl 74 x 57.
Surrealistiskt komposition med ett monster som pekar på en man i en ram. Numr 6/25. Bildstrl 39 x 60.
Surrealistisk komposition med Mona Lisa och två män. Dat -82. Bildstrl 29 x 43.
Ej examinerad ur ram.
Paul Wunderlich, bildkonstnär och skulptör född i Eberswalde, Brandenburg. Han studerade vid Landeskunstschole och vid Hochschule fur Bildende Kunste i Hamburg, var han senare undervisade i grafik. Under andra halvan av 1960-talet experimenterade Wunderlich med olika tekniker, han inspirerades av fotografier och målade i airbrush-teknik. Wunderlich har bland annat gjort sig känd för sina parafraser på Albrecht Dürers motiv. Hans verk föreställer ofta surrealistiska figurer som gränsar till det groteska.