Oktagonformat skrin på fötter. Reliefdekor på locket föreställande naturmotiv. Förgyllda symetriska detaljer längs lockets bård. Insida med avdelande inlägg, omfattande fem sektioner. Schatull medföljer. Diam 24, h 7.
Slitage, smärre repor.