SOCKERSKÅL, silver, nyrokoko, Anders Lundquist, Stockholm 1849. Vikt ca 970 gram.

Svängd skål med godronnering och uppsvängda handtag på balusterformat ben, fot med fyra svängda fötter. Lockknopp i form av blomsterkvist. H 30.

Slitage, bucklor.

Utropspris
4 000 SEK