KONSOLBORD, gustavianskt. 1700-talets andra hälft.

Rak form med lös stenskiva, kannelerade kopplade ben med rosettanfanger och urnformation, pärl- och stavdekor. Förgylld och bronserad. L 82, b 43, h 75.

Kompletterad, smärre färgbortfall.

Utropspris
15 000 SEK