Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

GUSTAF RYDBERG, olja på duk, monogramsign.

Sommarlandskap. 37,5x61.

Krackelyr.

Proveniens

Inköpt från konstnären genom tandläkare E. Christensen, Stockholm, för brodern, godsägare N. G. Christensen, Nygård, Gårdstånga, Skåne

H. Kjellin, Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar, 1925, nr. 558 avbildad s. 207
Kjellin, op, cit., daterar målningen till 1900-talets början.

Utropspris
5 000 SEK