POTPURRIURNA, porslin, Meissen, tidigt 1900-tal.

Målad dekor av rokokopar i reserver. Maskaroner. Förgyllda lagerkransar. H 34.

Lock med skadad rosett och ifylld större nagg. Hänklar lagade. Stor nagg på benet.

Utropspris
4 000 SEK