Madeleine Pyk – en samling F769

CABARET, 8 delar, mässing och emalj, Kina, 1800-tal.

Polykrom dekor av figurscener. Tot diam 44, runda delen diam ca 21, mindre delarna vardera ca 16 x 12, H ca 2.

Omfattande skador, lagningar och sprickor. En del saknas.

Utropspris
2 000 SEK