KANNA samt POTTPURRIURNA, porslin, Meissen respektive Ludwigsburg, 1900-talets andra hälft.

Polykrom dekor. Kanna, h 9. Pottpurriurna, h 15.

Bruksslitage, nagg. Kanna med avslipad pip samt spricka.

Utropspris
1 500 SEK