Mahogny. Rund form med lådor i sargen. På tredelad pelarfot. Hjulförsedd. Diam 103, h 75.
Slitage. Sprickor. Beslag och lås med skador.
Enligt uppgift tillhört Per Krafft d.y. (1777-1863).