KARUSELLBORD, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Rund form med lådor i sargen. På tredelad pelarfot. Hjulförsedd. Diam 103, h 75.

Slitage. Sprickor. Beslag och lås med skador.

Proveniens

Enligt uppgift tillhört Per Krafft d.y. (1777-1863).

Utropspris
6 000 SEK