Madeleine Pyk – en samling F769

César Baldaccini

(Frankrike, 1921-1998)
César Baldaccini
(Frankrike, 1921-1998)

CÉSAR BALDACCINI, färglitografi. Sign o numr 11/100.

Komposition med kub. Bladstrl 50 x 66.

Ej examinerad ur ram. Gulnad.

Konstnär

César Baldaccini, fransk skulptör. Efter utbildning vid olika konstskolor i Marseille och Paris inledde han sin karriär början av 1950-talet genom att svetsa samman metallskrot. Skulpturerna var solida i form av insekter, olika typer av djur och nakna människokroppar. När han en dag hos en skrothandlare såg en hydraulisk press fick han impulsen att utnyttja den i sin konst. I Paris presenterade han 1960 sina sammanpressade bilar väckte han stor sensation. Hans s.k. Compressions var födda och gjorde honom känd över hela världen. Han blev medlem i gruppen Nouveaux Réalistes tillsammans med bl.a .Arman, Yves Klein, Tingueli. Arbetet med ackumulationerna sysselsatte César under hela hans liv och han fann ständigt nya material: plast, polyuretan och smält kristall. César betraktades tidigt som en av Frankrikes främsta skulptörer

Utropspris
4 000 SEK