VÄRJA, 1700-tal

VÄRJA, 1700-tal

Genombruten parerplåt. Rak klinga med graverad dekor. L 100.

Ställvis hårt slitage. Slipad klinga med hack. Senare kavellindning.

Proveniens

Arne Nilssons samling.

Utropspris
4 000 SEK