BORDSPEGEL, rokoko, 1700-talets mitt.

Skuret uppsvängt krön. Raka sidostycken. Skuren dekor på hörnen. Fasettslipat spegelglas. L 26, H 40,5.

Saknar stöd. Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Slitage på förgyllningen. Troligtvis skadat krön, toppen saknas. Spricka i spegelglaset. Anlupet spegel glas.

Utropspris
3 000 SEK