Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla monterad i postament flankerad av Orfeus. krönande lyra. Standar. Bas med dekor i relief av band draperat kring pil samt lagerkrans. Kulfötter. H 35,5. l 22. Nyckel finns.
Mantel saknas, senare bakstycke. Urtavlan med emaljskador runt nyckelhålet. Pendel saknas.