317082

BORDSPENDYL, empire. Märkt Holmgren, Stockholm. Troligen Jacob Holmgren död 1837.

Förgylld brons. Vitemaljerad urtavla monterad i postament flankerad av Orfeus. krönande lyra. Standar. Bas med dekor i relief av band draperat kring pil samt lagerkrans. Kulfötter. H 35,5. l 22. Nyckel finns.

Mantel saknas, senare bakstycke. Urtavlan med emaljskador runt nyckelhålet. Pendel saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK