FLASKSCHATULL, 1800-talets andra hälft.

Schatull i mahogny med intarsiadekor förställande blommor och blad, nyckelhålsinläggning i pärlemor, L 28, B 22, H 23. 5 flaskor i glas med förgylld dekor. Flaskor H 16-21.

Skador. En flaska saknas. Dekoren med slitage. En propp ej ursprunglig. Smärre skador. Intarsia med skador samt sprickor. Nagg. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK