Smycken
322899

COLLIER, förgyllt silver med ametister, tidigt 1900-tal. Tot vikt 27,8g.

Ovala fasettslipade ametister, rektangulär fasettslipad mittsten med kläppar med fasettslipade ametistdroppar. L 34,5. Svenska importstämplar.

Bruksslitage. Smärre nagg och slitage på förgyllning. Bucklor.

Utropspris
4 000 SEK