STEN EKLUND, unik etsning, sign o dat 1967.
Figur. Bildstrl. 38,5x52.
Politisk konst är en benämning för den typ av konst som ifrågasätter sin samtids politiska förhållanden. Begreppet är inte tidsbestämt men etableras som en konstform vid slutet av 1960-talet. Sextiotalets konstnärliga experimentlusta och avantgardism övergick under 1970-talet till det mer politiskt radikala. En reaktion på världens orättvisor i allmänhet och kring medborgarrättsrörelsen och Vietnamkriget i synnerhet. Konsten förde fram budskap om mänsklig rättvisa och frihet. Affischerna berättar ofta om politiska demonstrationer och kvinnokampen. Kända konstnärer för tiden var Kjartan Slettemark, Channa Bankier, Karin Frostenson och Carl Johan De Geer. Affischerna ansågs vara en demokratisk budbärare som nådde ut till en stor publik. "Att göra tillsammans" och "att göra själv" var nyckelord i tiden. Idag är konstnärer "aktivister" och använder sina verktyg för att protestera mot globalisering, förorening av vår miljö och förespråkar politiska och sociala reformer på en lokal eller en global skala.
Obetydligt slitage. Oramad.
Sten Eklund, svensk målare och grafiker. Utbildad 1966-1971 vid Konstakademin. Han är känd bland annat för sitt arbete med den fiktive 1800-talsbotanikern J M G Paléen och Kullahusets hemligheter där 53 handkolorerade kopparstålstick med tillhörande skulpturer ingår. Bildberättelsen är ett märkligt konstprojekt. Redan tidigt hade Eklund fascinerats av obegripliga apparater och konstruktioner som han målade på glas eller duk. I akvarell eller gouahe har han i Duchamps anda gjort märkliga bataljmålningar och andra scener befolkade med mekaniska figurer.