SYBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanerat. Rak form, uppfällbart lock, inredning med fack. I sargen låda. Raka kopplade ben med mässingsbeslag. L 51, b 35, h 72.

Slitage, blekt. Skivan omfanerad. Fanérskador, sprickor, lagningar. Lockknopp till fack saknas.v Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK