Mahognyfanerat. Rak form, uppfällbart lock, inredning med fack. I sargen låda. Raka kopplade ben med mässingsbeslag. L 51, b 35, h 72.
Slitage, blekt. Skivan omfanerad. Fanérskador, sprickor, lagningar. Lockknopp till fack saknas.v Nyckel saknas.