KARMSTOLAR, 2 snarlika, gustaviansk provins resp gustaviansk stil, 1700/1800-tal resp 1900-talets första hälft.

Målade i vitt och guld, stoppad rygg och sits, svarvade framben.

Slitage, färgbortfall, senare bemålning. Den äldre stolen kompletterad med bla senare framben samt med bräckage och förstärkning.

Utropspris
5 000 SEK