Fanerat med valnöt. Skinnklädd skiva. 2 sarglådor. Beslag av mässing samt gallerlist. L 115. B 65. H 85.
Krön saknas. Repor. Fanerskador. Fläckad skiva. Slagmärken. Nyckel saknas.