STOLAR, 8 st snarlika, sengustavianska från 1800-talets första hälft resp sengustaviansk stil från 1900-talet.

4 sengustavianska resp 4 i sengustaviansk stil. Vitmålade, genombruten rygg med lotusspjälor, stoppad sits, nedåt avsmalnande ben med fotkryss.

Slitage, sprickor, färgbortfall, fläckat tyg. De äldre stolarna med förstärkningar.

Utropspris
4 000 SEK