MAPP MED LITOGRAFISKA PLANSCHER RESP PLANSCHVERK, bla "Danske Nationaldragter" av FC Lund/Vilhelm Bergsoe, Köpenhamn 1890.

Röd mapp med text i guld samt klistrad illustration. 31 färgplanscher.
Även "Norsk Bondeliv, en cyclus i 10 Billeder", Adolph Tidemand, Düsseldorf troligen 1852.
Folio.

Slitage, smärre skador på mappen resp med stora skador på bokbandet samt fläckar, ej fullständigt genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK