KISTA PÅ BENSTÄLLNING, barockstil, 1900-tal.

Kista med välvt lock och rik inläggning, lock invändigt bemålat med kurbits och monogram, senare inredning med två löstagbara lådor, benställning med inläggningar, svarvade och kopplade spiralben. L 50 b 37 h 77.

Lås borttaget. Slitage. Fanerskador och bortfall. Delvis äldre delar.

Utropspris
2 500 SEK