TAKKRONA, rokokostil, sekelskiftet 1800/1900. Höjd 62 cm.

Mässingsstommen rikligt dekorerad med blomrankor samt blad. Tre genombrutna manschetter behängda med piggformade prismor. Senare elektrifiering. Diam. 37 cm.

Slitage, enstaka nagg, ytsmuts. Ej funktionstestad.

Utropspris
150 EUR