TAKAMPEL, Jean Noverdy, Frankrike, art deco, 1920-tal, sign.

Överfångsglas med infällningar av pulvriserad emalj. Hängen i mässing. Diam 34.

Bruksslitage, repor. Ej funktionstestad.

Jean Noverdy hade under 1920-talet glasstudio på adress Dijon, 17, Place Bossuet. Deltog 1926-1928 Salon de la Société des Artistes Français.

Utropspris
3 000 SEK