TESERVIS, 8 delar (6+2), porslin, 1800-talets andra hälft.

Vit glasyr med förgylld dekor. Tekanna, 5 tekoppar med fat samt snarlik mjölkkanna samt sockerskål. Tekannans höjd 17 cm. Kopparnas diameter 11 cm.

Bruksslitage. En kopp med lagad hänkel.

Utropspris
1 500 SEK